EDİRNE Parçalı Bulutlu 0°C   TEKİRDAĞ Çok Bulutlu 3°C   KIRKLARELİ Çok Bulutlu 0°C   ÇANAKKALE Çok Bulutlu 4°C 
Haber giriş tarihi: 10 Ocak 2017 Salı, 07:00
Nasıl tasarruf yaparsınız?
GAZDAŞ Trakya Bölge Müdürü Tamer Akaslan, doğal gaz tüketiminin arttığı kış aylarında alınacak basit önlemler ve yaşam biçimine entegre edilecek alışkanlıklarla yılda 1400 TL’ye kadar tasarruf etmenin mümkün olduğunu vurguladı ve tasarruflu doğal gaz kullanımı için önerilerde bulundu.

Kış soğuklarının Trakya’ya ulaşmasıyla birlikte artan doğal gaz kullanımı faturaları kabartıyor. Tüketime paralel olarak artan faturaların önüne geçmek için basit ve pratik önlemler almanın yeterli olduğunu belirten GAZDAŞ Trakya Bölge Müdürü Tamer Akaslan, doğal gazın çevre dostu, pratik ve konforlu bir yakıt olarak diğer yakıtlara göre ekonomik olarak avantajlı olduğunu belirtti. Akaslan, doğal gazla ısınmada sağlanan tasarruf miktarlarına değinerek şunları söyledi, “Doğal gaz; kömüre göre ortalama 1,25 kat, fuel oil’e göre yaklaşık 2,1 kat, elektriğe göre 3,1, motorine göre ise yaklaşık 4 kat daha ucuz bir yakıt. LPG ve tüp gaza göre baktığımızda da doğal gazın yaklaşık 4,45 kat daha fiyat avantajı sağladığını görüyoruz.”

“ÖNEMSEMEDİĞİMİZ KÜÇÜK ÖNLEMLER, BÜYÜK ORANDA TASARRUF SAĞLIYOR”

Doğal gazın verimli kullanımı için ipuçları veren Akaslan, binalarda mantolama yapmak; sıcak su ve kalorifer borularının yalıtımını yapmak, pencerede ısı cam kullanmak gibi uygulamaların dışında alınacak küçük önlemlere dikkat çekti.Tamer Akaslan, yakıt harcamalarının duvarların izole edilmesiyle yüzde 40; kapı ve pencerelerde izolasyonlu malzemelerin kullanılmasıyla yüzde 17 oranında azaltılabileceğini söyledi. Evlerde ısınmak için ideal sıcaklığın 20 derece olduğunu belirten Akaslan; “Sadece 2 derecelik sıcaklık değişikliği ile dahi, yakıt harcaması yüzde 10 oranında düşürülebilir. Verimliliği yüksek doğal gaz cihazlarının tercih edilmesi, radyatörlerde ısı ayarlı termostat kullanılması, cihazların bakımının ve baca temizliğinin her yıl düzenli olarak yaptırılması da tasarruf için katkı sağlayan diğer unsurlar” açıklamasında bulundu.

“BASİT UYGULAMALARI GÜNLÜK YAŞAMDA ALIŞKANLIK EDİNEREK TASARRUF SAĞLANABİLİR”

Enerji tasarrufunun aynı zamanda ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını söyleyen GAZDAŞ Trakya Bölge Müdürü Tamer Akaslan, belirtilen önlemleri günlük hayatın bir parçası olarak kabul etmenin önemli olacağını söyledi ve doğal gazda tasarruf yapmak için evdeki yaşam şekli ve alışkanlıklarının da büyük önem taşıdığını belirtti:

“Kısa süreli kullanımlar için sıcak suyu açmamak, mutfakta ocağın büyüklüğüne uygun tencere kullanmak, kaynamaya başlayan yemeğin altını kısmak gibi çok basit uygulamalar alışkanlığa döndüğü zaman, yakıt kullanımının azaltılması konusunda önemli bir adım atılmış oluyor. Isınırken, elde edilen ısının korunması da yakıt tasarrufunda önemli bir rol oynuyor. Radyatörlerin önünü mobilya veya perdeler ile kapatmayıp açık bırakarak da yakıt tüketimini yüzde 15 oranında azaltmak mümkün. Güneşli zamanlarda perdeleri açıp eve güneş girmesini sağlamak, güneş batınca perdeleri kapatarak sıcaklığı içeride tutmak, radyatörlerin üzerine su kabı koyarak buharla evi nemlendirmek de ısıyı daha verimli kullanmanızı sağlar.”

“KIŞ MEVSİMİNİN AYLARI ARASINDA DAHİ ISI FARKLARI YAŞANIYOR”

Kasım ve Aralık ayları sıcaklık ortalamalarında hem en sıcak hem de en soğuk dereceler açısından 9 derecelik bir azalış olduğunu ifade eden Akaslan, ısıtma ihtiyacını daha ekonomik şekilde yönetebilmek için şu tavsiyelerde bulundu:

“Kasım ayında gündüz ortalama sıcaklık değeri 15 derece iken, bu aralık ayında 6 derece oluyor. Yine Kasım ayında gece ortalama 4,5 derece iken bu değer, Aralık ayında -4,2 olarak gerçekleşiyor. Bu örnekten de anlaşılacağı üzere Kasım ayında evimizdeki oda sıcaklığını 20 derece de tutmuş olduğumuzu düşünürsek aralık ayında aynı sıcaklık için cihazımızın ısı kaybı hesabı ile 1,8 katı daha fazla süre çalışması gerektiği görülüyor. Bu sebeple mutlaka kışa girmeden cihaz bakımlarınızı yetkili servislere yaptırın ve oda sıcaklıklarınızı bir derece düşürdüğünüzde faturanız da %5-6 oranında düşürebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın

AA


25  YILI GERİDE BIRAKTIK

Edirnespor’a  Çorlu tokadı

Bu sesi duy Bakan Albayrak..

500 Milyon lira ödediler

Gelenek sürdürülüyor
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
YAZARLAR
Özge Özkan
İYİ BİR OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ
Ayhan Tunca
Neden, ne zaman birlik?
Beyazıt Sansı
TUNCA VE MERİÇ KÖPRÜLERİNDEN S.O.S.
İ. Melih Yurduseven
BEREKET YAĞDI BEREKET…
Cuma Sohbetleri
CEMAATLE NAMAZ KILMANIN FAZİLETLERİ VE ÖNEMi
Kerim YURK
AYAĞIMIZA KURŞUN SIKIYORUZ
Mehmet DENİZ
3600 GÜNDEN KIDEM TAZMİNATINA HAK KAZANIRSINIZ
Enver Şengül
TESCİLLİ 613 ESERE SAHİBİZ
FOTO GALERİ
Edirne 2017'ye nasıl girdi?
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
ÇOK OKUNANLAR

Sosyal yaraya kim parmak basacak?

Feci ölüm

Cumhurbaşkanı'na hakaretten tutuklandı

Tekirdağ’da iğrenç olay

Aynı yerde iki kaza

Onlar artık devlet memuru

Organları hayat kurtardı

Keşif yaparken yakalandı

İş başı yaptı

Talihsizliğin böylesi

Otoban temizlenmiyor

Köylere ulaşılamıyor

“Üzerinden araç geçti”

Telef oldular

Kıyafete ihtiyaçları var

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim


sanalbasin.com üyesidir