EDİRNE 24°C   TEKİRDAĞ Açık 14°C   KIRKLARELİ Açık 15°C   ÇANAKKALE Açık 16°C 
Haber giriş tarihi: 21 Şubat 2017 Salı, 10:21
“Herkesi düşünmeye davet ediyoruz”
SP İl Divan toplantısında konuşan İl Başkanı Ali Demirkıran, ““bugün geldiğimiz noktada mevcut durum sürdürülebilir bir durum değildir” dedi.

 

 

Saadet Partisi aylık İl Divan Toplantısı geçtiğimiz Pazar günü İl ve İlçe Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.Toplantının açılışında konuşan Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, istikrar için destek isteyen hükümete seslenerek, “bugün geldiğimiz noktada mevcut durum sürdürülebilir bir durum değildir” şeklinde cevap verdi. 

Ali Demirkıran konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “İstikrar sürsün diyorlar. Ne demek istikrar?  Aynı kararda sürme demek. Aynı ayarda durma demek.  Aynı hızda gitme demek. Peki, bu hükümetin yaptıkları iyi mi ki aynı ayarda sürsün. İşler iyi gidiyorsa, kimsenin sıkıntısı yoksa istikrar olsun, aynı ayarda gitsin denilebilir.  2016 ihracat 142 milyar dolar, ithalat 198 milyar dolar.  Yani Dış ticaret açığı; 56 milyar dolar. Aynı ayarda gitsin diyorsanız gitsin.

Esnaf masraflarını karşılayamıyor, çiftçi borç altında inliyor. Memur, İşçi, emekli geçim sıkıntısı içerisinde, işsizlik % 12 yi geçmiş. Hatta 4 gençten biri işsiz.

Ekonomi büyüsün diyen hükümetin 2017 bütçesi başka şeyler söylüyor. Bu yılın bütçe rakamlarına göre 66 milyar lira yatırım yapılacak, buna karşılık 57,5 milyar TL borç faizi ödenecek. Faizi alan bir avuç rantiye istikrarın(!) sürmesini ister elbette” dedi.

Demirkıran, referandum konusunda Saadet Partisinin herkesi düşünmeye sevk ettiğini söyledi. Akparti hükümetinin hızlı(!) hareket edebilmek için sistemi değiştirmek istediğini söyleyen Demirkıran,  “daha önce de hızlı ve düşünmeden hareket ettiniz, ancak sonra pişman oldunuz,”  dedi ve açıklamasında şunları söyledi;   “AK parti hükümetinin ilk icraatlarından olan ‘halkların kendi kaderini tayin hakkı’  isimli kamuoyunda ‘ikiz yasalar’ diye bilinen yasayı Haziran 2003 te imzalanmıştı. O günlerde tehlikeye dikkat çekmek için çalıştık. Konu pek anlaşılamadı. Küresel efendilerin federasyona giden yolda bize çizdiği en önemli yol haritalarından biri ‘ikiz yasalar’ (4867 ve 4868) adıyla anılan yasalardır. Türkiye; 2000 yılına kadar yaklaşık 34 yıldır dayatılan bu ikiz yasaları imzalamadı. 2000 yılında Ecevit, Bahçeli, Yılmaz hükümeti tarafından imzalanmış, üç yıl sumen altında bekletilmiş, AKP hükümeti tarafından sumen altından çıkartılarak onaylanmıştır.

“İkiz yasaların” özelliği, halkların, mezheplerin yani farklı toplumsal kökenlere sahip olanlara  ‘kendi kaderini tayin etme’ hakkı veriyor. Yani bunu imzalayan devletlerde yaşayan etnik kökenler, dilerse ayrılabilir, kendi kendini yönetebilir” açıklamasını yaptı.

Mevcut parlamenter sistemde bunun olması olanaklı gözükmediğini belirten Demirkıran, “Başkanlık sistemi ulus devletin çözülmesini sağlayacak tek anahtardır. Amerika’yı yöneten elitler başkanlık sistemini başka ülkelere dayatıyor. Bu sistem; ABD’nin en tehlikeli ihraç ürünüdür. Dünyada 30’dan fazla ülke ABD’den ithal ettiği başkanlık sistemi nedeniyle anayasal çöküntü yaşamıştır. Bu tehlikeler sebebiyle Saadet Partisi olarak anayasa değişikliğine evet diyemeyeceğimizi söylüyoruz. Ve herkesi düşünmeye davet ediyoruz” dedi.

Referandumda yapılacak çalışmalar ve izlenecek yol konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu toplantıda, İlçe teşkilatlarının çalışmaları müzakere edilerek birim çalışmaları planlanarak toplantı sona erdi.

Haber Merkezi

Bu haber (296) defa okundu.

Edirne’de Hayırlı ziyaretler

1.5 milyar harcamışlar

“Verdiğiniz sözü tutun”

“Herkesi düşünmeye davet ediyoruz”

“Çizmeleri giyiyoruz”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
Edirne 2017'ye nasıl girdi?
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
SURİYE KESMEDİ! MEÇHUL,MEÇHUL VE MEÇHUL!
Beyazıt Sansı
BELEDİYE MARŞI 150.YILA HAZIR!...
İ. Melih Yurduseven
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİNİN YILDÖNÜMÜ?
Enver Şengül
TESCİLLİ 613 ESERE SAHİBİZ
Mehmet DENİZ
CEZAYİR’ de GEÇEN ÇALIŞMALARI BORÇLANABİLİRSİNİZ
Kerim YURK
ENEZ’DE TURİZM DEĞİL, DERTLER KONUŞULDU
Özge Özkan
İYİ BİR OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ
Gözde Kabasakal
HAYAT BİZE GÜZEL…
Muammer Oytan
CUMA YAZILARI-7
Cuma Sohbetleri
İslam’da Kadın  
ÇOK OKUNANLAR

Meydan doldu, taştı

Giriş yasağı konuldu

Gidiş mi? Geliş mi?

Yalnız bırakmadılar

Kapı kapı geziyorlar

Edirne’ye geliyor

Takla attı

Hayal gerçek oluyor

Nasıl yaralandılar?

Bakandan Edirne imzası

Darp mı edildi?

Kalp krizi geçirdi

Kilidi kırıp girdiler

  MİNİK ŞIKLIK ŞORTLAR

Hazırlıklar Bakan Soylu için

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir