EDİRNE Çok Bulutlu 25°C   TEKİRDAĞ Açık 22°C   KIRKLARELİ Parçalı Bulutlu 17°C   ÇANAKKALE Açık 24°C 
Haber giriş tarihi: 18 Mart 2017 Cumartesi, 07:00
“Edirne kararını vermiş”
Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirnelilerin anayasa değişikliği konusunda kararını verdiklerini belirterek; “Edirne’den çıkacak sonuç belli” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne İl Başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, önceki gün gerçekleşen CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin Edirne programının çok iyi geçtiğini ve katılımın tahminlerinin üzerinde olduğunu söyledi. Anayasa değişikliğinin partiler üstü bir mesele olduğunu belirten Gürkan; “Şunu samimiyetle söylemek isterim ki; Muharrem İnce’nin programına hem Keşan’da hem Uzunköprü’de tahminlerimin üzerinde bir katılım oldu. Edirne’yi zaten söylemeye bile gerek yok. Tabi burada şu ortaya çıkıyor; Edirneliler anayasa değişikliği konusunda kararını vermiş. Bunu çok net görebiliyoruz. Buradan çıkacak sonuç belli. Ben hem Keşanlı hemşerilerime hem Uzunköprülü hemşerilerime hem de Edirneli hemşerilerime tekrar teşekkür ediyorum. Hem partimize verdikleri destekten dolayı, hem de anayasa değişikliği konusundaki net duruşları için. Anayasa değişikliği partiler üstü bir meseledir. Başta Merkez İlçe Başkanımız olmak üzere tüm örgütlerimize de teşekkür ediyorum. Bu referandumda partiler oylanmıyor. Bir anayasa değişikliği, bir rejim değişikliği oylanacak. Dolayısıyla bu ortamda sahadan aldığımız veriler, Edirne’de %85’lik bir ‘Hayır’ın çok sürpriz olmayacağını gösteriyor” diye konuştu.

“YAPTIĞIMIZIN DOĞRU OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

Edirne Kent Konseyi’nin, Edirne Belediyesi tarafından Tavuk Ormanı'nda yapılan bisiklet ve yürüyüş yollarının bölgeye zarar verdiğini bildirmesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi’nden bilim adamlarının orada inceleme yapmalarını rica edeceklerini ve ekosisteme zarar verdiği anlaşılırsa uygulamayı değiştireceklerini söyledi. Tavuk Ormanı’nda temeli atılmış bir beton olmadığını belirten Gürkan; “Kent Konseyi’nin benim bir uygulamamı protesto ediyor olması, benim Kent Konseyi’ne düşman olmamı gerektirmez. Zaman zaman benim verdiğim bir karar nedeniyle beni eleştirdikleri bir çok toplantıya katılmışımdır. O arkadaşlarımız bunu yapacaklar, biz de tartışacağız. Her projede tartışmaya çalışıyoruz. Edirne demokrasinin, insan haklarının, özgürlüklerin ve hoş görünün en önemli şehri. O yüzden birbirimizle ilgili uygun görmediğimiz projeleri, davranışları, tutumları var diye diyaloğu koparmayacağız. En önemli şey bu diyaloğun sürdürülmesi. Akşam da bu anlamda gayet hoş bir sohbet oldu. Hatta TİMOB ve İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanına arkadaşları espri olarak şikayet ettim. Bakın dedim beni protesto ediyorlar ancak ben o protesto gösterilerine katılarak onları canlı dinliyorum. Onlar da şunu söylediler; ‘biz Türkiye’nin her yerini geziyoruz ancak bu uyumu başka bir yerde görmedik.’ Biz tabi ki tavuk ormanı özelinde bakarsak orada yaptığımızın doğru olduğuna inanıyoruz. Buna nasıl bir çözüm bulacağız? Onlar emekli bir hocamızın görüşü üzerinden hareket ediyorlar. Oradaki betonun ekosistemi bozacağına dair. Ben de şunu söylüyorum; orada temeli atılmış bir beton yok. Bisiklet ve yürüyüş yolunun tesviye edilmesi amacıyla atılmış 5 santimlik beton var. Temeli olan bir beton değil. Ben de eski bir üniversite mensubu olmam nedeniyle herkesi tanıyorum, biyoloji bölümünden konuştuğum bir hoca var. Onlar da baktılar ve ekosistemle ilgili bir problem olmadığını söylediler. Sonuçta hepimiz akılla ve bilimle hareket etmeye çalışan insanların. Üniversitemizden rica edeceğiz, bilim adamları orada inceleme yapacaklar. Eğer gerçekten ekosisteme zarar veriyorsa, biz uygulamamızı değiştireceğiz. Bu geri adım atmak falan değil. Ekosisteme uygun hale getirilmesi Recep Gürkan’ın gururundan daha önemlidir” diye konuştu.

CHP’YE ÜYE OLDU

Daha önce DİSK Trakya Bölge Temsilciliği görevinde bulunan Arif Kuday, Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye oldu. Kuday’a CHP rozetini Belediye Başkanı Recep Gürkan taktı. Kuday’ın üyeliğiyle ilgili açıklama yapan Gürkan; “Edirne’de  emek mücadele yaşamının simge isimlerinden birisi olan yol arkadaşım Arif Kuday partimize katılıyor. Bizim adımıza öteden beri emeğin yanında olan Cumhuriyet Halk Partisi adına sevindirici bir gelişme. Arif Kuday gibi kentimizde bu alanda simge olmuş bir ismin CHP saflarında yer alması iki boyutuyla önemli; hem yaşamını emek mücadelesine adamış birisinin CHP ile özdeşleşecek olması, diğer taraftan da partili kimliğiyle bundan sonra emek safında partimizin en önemli temsilcilerinden biri olacak olması önemli” dedi.

Özlem Ceylan

Bu haber (324) defa okundu.

Feci kaza

Kapıkule’de kuyruk çilesi

Lezzetin yeni adresi

Kakava için 50 bin kişi bekleniyor

Selimiye'nin minberinde yarıştılar
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
Edirne 2017'ye nasıl girdi?
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
SAİD NURSİ’DE
Beyazıt Sansı
EDİRNE BELEDİYESİ 150. YILINI KUTLAYACAK
İ. Melih Yurduseven
1 MAYIS VE EDİRNE?
Enver Şengül
TESCİLLİ 613 ESERE SAHİBİZ
Mehmet DENİZ
58 YAŞ 3600 GÜNDEN EMEKLİ OLURSUNUZ.
Kerim YURK
YEREL BASIN, DİJİTAL DÜNYA VE CHP İL BAŞKANI PEKCANLI
Özge Özkan
İYİ BİR OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ
Gözde Kabasakal
“PHİLİP” ÖLMESİN...
Muammer Oytan
CUMA YAZILARI-13
Cuma Sohbetleri
EMANET VE BİZ…
Bilge KOÇ
B PLANI
ÇOK OKUNANLAR

Edirne susuz kalacak

Düğünlere de gidecek

Memleketine getirildi

1 YARALI

220 kişi tutuklandı

Feci kaza

“Soyadımı Erdoğan olarak mı değiştireyim?”

Otomobil devrildi

Köprü altında FETÖ kitabı

6 kişi gözaltında

Patlamamış top mermisi bulundu

Başkandan acı itiraf

Tekne battı

Dava sürüyor

Serbest bırakıldılar

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir