EDİRNE 24°C   TEKİRDAĞ Açık 14°C   KIRKLARELİ Açık 15°C   ÇANAKKALE Açık 16°C 
Haber giriş tarihi: 20 Mart 2017 Pazartesi, 07:00
Söğütlük ağlıyor
*Söğütlük Ormanı ağlıyor.  Bakımsızlıktan perişan olan, DSİ’nin yaptığı çalışma nedeni ile nehir kenarları kum ve beton yığınları ile dolan Söğütlük, Edirne Belediyesini bekliyor. *Başkan Gürkan, “ Söğütlükte çalışmalara kısa süre sonra başlayacağız”

Edirne’lilerin nefes aldığı ve şehrin Akciğerlerinin bulunduğu Söğütlük ormanı adeta can çekişiyor. Yıllar içinde bakımsızlıktan harap hale gelen, geçtiğimiz yıllarda yaşanan sel felaketleri ile savaştan çıkmış hale gelen Söğütlük Ormanı, DSİ’nin nehir kıyısına yaptığı sedde çalışmaları ile kum ve beton yığınına dönmüş vaziyette.

ORMANA GİRİLEMİYOR

Vatandaşlar ormana giremiyor. İçinde ağaçların yan yattığı,  her tarafı çöpler ile dolu ormanı gözü yaşlı izleyenler, “Bir zamanlar Edirne’nin en önemli piknik alanını böyle görmek bizleri üzüyor. Bir an önce el atılmalı” dediler. Bu arada sedde çalışmaları nedeni ile nehir kenarları kum yığınına döndü. Kum yığınları ve atılan beton kazıklar yüzünden Meriç nehri gözlerden kaybolurken, çalışmaların ne zaman sonlanacağı ve ortaya nasıl bir manzara çıkacağı ise belli değil.” dedi. Vatandaşlar, “Yetkililer harita üzerinde veya görseller ile bizi aydınlatsın. Devlet vatandaşında neyi saklıyor” dediler.

EDİRNE BELEDİYESİNE DEVİR OLMUŞTU

Öte yandan Kent Ormanında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ait olan 250 dönümlük bir alanda yer alan İzzet Arseven Kent Ormanı ve Mesire yerini 29 yıllığına tahsis edilmişti. Tahsis töreninde konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Taşkınların ardından Orman İşletme Müdürlüğü orada temizleme ve onarım çalışması yaptı. Sayın Bakan Eroğlu Edirne’ye gelince de bu alanın Edirne Belediyesi’ne tahsis edilmesini istedik. Müracaatımızı yaptık. Bugün 29 yıllığına işletmesini, bakımını, korumasını yapmak üzere kiralıyoruz. Bakım ve korumada Orman İşletme Müdürlüğü de bize destek olacak, Hem ekonomik hem de çevresel anlamda kente çok katkısı olmayan, bahar aylarında vatandaşlara polen sıkıntısı yaşatan Kavak ağaçlarını o bölgeden temizleyerek, daha nitelikli ağaçlar dikmeyi düşünüyoruz; Çınar, Ihlamur Ağaçları gibi… Burasının gerçek anlamda kent ormanı haline gelmesini arzu ediyoruz” demişti.

“ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK”

Ormanın perişan hali ile ilgili görüştüğümüz Belediye Başkanı Recep Gürkan, “ Hava şartları nedeni ile çalışmalara başlayamadık. En kısa sürede çalışmalar başlayacak. Kahvaltı salonunu halkımızın hizmete açacağız. Bununla birlikte belirli bölgelerde temizlik çalışmaları yapılacak. Banklar yenilenecek, piknik yapmak için uygun hale getirilecek. Tabii nehir  kenarı ile ilgili şu an tasarrufumuz yok. Çalışmalar bittikten sonra göreceğiz” dedi.

Özlem Ceylan

Bu haber (421) defa okundu.

Konya çıkarması

Kalp krizi geçirdi

İşveren-öğrenci buluştu

2019 yılında ibadete açılacak

Kaçak Midyeler denize
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
Edirne 2017'ye nasıl girdi?
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
SURİYE KESMEDİ! MEÇHUL,MEÇHUL VE MEÇHUL!
Beyazıt Sansı
BELEDİYE MARŞI 150.YILA HAZIR!...
İ. Melih Yurduseven
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİNİN YILDÖNÜMÜ?
Enver Şengül
TESCİLLİ 613 ESERE SAHİBİZ
Mehmet DENİZ
CEZAYİR’ de GEÇEN ÇALIŞMALARI BORÇLANABİLİRSİNİZ
Kerim YURK
ENEZ’DE TURİZM DEĞİL, DERTLER KONUŞULDU
Özge Özkan
İYİ BİR OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ
Gözde Kabasakal
HAYAT BİZE GÜZEL…
Muammer Oytan
CUMA YAZILARI-7
Cuma Sohbetleri
İslam’da Kadın  
ÇOK OKUNANLAR

Meydan doldu, taştı

Giriş yasağı konuldu

Gidiş mi? Geliş mi?

Yalnız bırakmadılar

Kapı kapı geziyorlar

Edirne’ye geliyor

Takla attı

Hayal gerçek oluyor

Nasıl yaralandılar?

Bakandan Edirne imzası

Darp mı edildi?

Kalp krizi geçirdi

Kilidi kırıp girdiler

  MİNİK ŞIKLIK ŞORTLAR

Hazırlıklar Bakan Soylu için

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir