EDİRNE Açık 21°C   TEKİRDAĞ Açık 16°C   KIRKLARELİ Parçalı Bulutlu 13°C   ÇANAKKALE Açık 16°C 
Haber giriş tarihi: 16 Mayıs 2017 Salı, 19:55
Yurt dışındaki eserler onarılıyor
Vakıflar Genel Müdürü Ertem,"Yurt dışında vakıflara ait, vakıf kökenli olan eserlerin hemen hemen tamamının restorasyonuyla alakalı çalışma yürüteceğiz"

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, yurt dışında vakıflara ait, vakıf kökenli eserlerin tamamının restorasyonuyla ilgili çalışma yürüteceklerini bildirdi.Ertem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vakıflar Genel Müdürlüğünce yurt dışında 15 eserin restorasyonunun sürdürüldüğünü söyledi. Bu sene ve gelecek yıl restorasyon programına almayı planladıkları, projesi hazırlanan yurt dışından 39 eserin olduğunu belirten Ertem, "Şu aşamada yurt dışındaki çalışmalarımız çok iyi gidiyor. Zaten önemli olan, bir şeye başlamaktır. Başladıktan sonra ve alışkanlık haline geldikten sonra ben inanıyorum ki bu giderek artacaktır. Yurt dışında vakıflara ait, vakıf kökenli olan eserlerin hemen hemen tamamının restorasyonuyla alakalı çalışma yürüteceğiz." diye konuştu. İlgili ülkelerin temsilcilerinin bu konuya bakış açılarının önemli olduğuna değinen Ertem, "İnşallah onlar da bu yapılanlara olumlu bakarlar ve biz de bu çerçevede faaliyetlerimizi yürütürüz." dedi.Ertem, Arnavutluk'ta da bu sene restorasyon çalışması yapacaklarını aktararak, şunları kaydetti: "İşkodra'daki (Arnavutluk'un en eski yerleşim merkezlerinden biri) caminin restorasyonunu üstlendik. Tahmin ediyorum ki bunun da protokolünü 1-2 hafta içerisinde imzalayıp restorasyon faaliyetine başlayacağız.

Öte yandan, restorasyonu yapılması gereken birçok eser var. Bu eserlerden tabii ki çoğunluğu cami mahiyetinde olanlar. Hemen hemen her yıl olmak üzere, azınlıklara mahsus ibadethanelerin de restorasyonunu gerçekleştiriyoruz. Sanıyorum bu sene de Rum kilisesi var, Edirnekapı'da Ayayorgi Rum Kilisesi, onun restorasyonu tamamlanacak."

"BİRÇOK VAKIF ESERİ AYAĞA KALDIRILDI"

Vakıf eserlerinin restorasyonunu devam ettirdiklerini dile getiren Ertem, "Edirne'de de çok vakıf eseri var. En fazla görünür olduğumuz vilayet de burası. Bu çerçevede çok büyük bir restorasyon kampanyası ve çalışmalar yapmak gerekiyor. En fazla çalıştığımız illerden biri Edirne. Birçok vakıf eseri ayağa kaldırıldı, restorasyonu devam edenler de var." ifadelerini kullandı.Edirne Büyük Sinagog'un restorasyonunun iki yıl önce tamamlandığını anımsatan Ertem, "Edirne Büyük Sinagog'da hem ibadet yapılıyor hem diğer etkinlikler yapılıyor. Güzel bir restorasyon çalışması ve dünya çapında ses getiren bir restorasyon." dedi.

Yapının önemine işaret eden Ertem, "Avrupa'nın en büyük sinagogu olması hasebiyle burada faaliyet yapılmasına uygun zemin de hazırlıyor ister istemez. Geçtiğimiz yıl Arjantinli ünlü klarnet ustası Giora Feidman'ı burada ağırlamıştık vakıf haftasında. Bu kez yine bir vakıf haftasında bir başka dünyaca ünlü kontrtenor David D'eor'u ağırladık. Ben inanıyorum ki her vakıf haftasında bu tür etkinlikleri burada gerçekleştirmek lazım. Aynı zamanda serpiştirilmiş mahiyette yılın çeşitli tarihlerinde yine bazı etkinlikler oluyor. Bunları da devam ettireceğiz. Yine bunları yaparken Yahudi cemaatinin bilgisi dahilinde, onların organizasyonuyla gerçekleştiriyoruz çünkü buranın yapısına ve ruhuna uygun çalışmalar olması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

AA

 

 

Bu haber (434) defa okundu.

Ticaret konuştular

En geç iftar Edirne’de

FETÖ şüphelisi adliyede

Genel kurul yaptılar

MKYK’da yok ama…
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
Edirne 2017'ye nasıl girdi?
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
DİNCİ DİNSİZLİK VE CUMA SÖMÜRÜSÜ ÜSTÜNE…
Beyazıt Sansı
656.KIRKPINAR’A DAVETLİSİNİZ!...
İ. Melih Yurduseven
TATİLİMİZ BAŞLIYOR...
Enver Şengül
TESCİLLİ 613 ESERE SAHİBİZ
Mehmet DENİZ
EMEKLİ AYLIĞINA HAK KAZANMA KOŞULLARI
Kerim YURK
Ammouliani ve Aile işletmeleri
Özge Özkan
SOY AĞACI
Gözde Kabasakal
KORKARAK YAŞAYAMIYORUZ
Muammer Oytan
CUMA YAZILARI - 16 
Cuma Sohbetleri
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE…
Bilge KOÇ
SEN DEĞİŞMEZSEN, DÜNYAN DEĞİŞMEZ
ÇOK OKUNANLAR

Zıpkınkurt ailesinin mutlu günü

Son anda kurtuldular

Ateş Edilerek durduruldu

Asayiş berkemal

Feci kaza

Cezaevine gönderildiler

Kalbinde iri ceviz büyüklüğündeki tümörden Tesadüfen haberi oldu!

5 saatte bulundu

Yunanistan’ın Maldivleri

Otomobil takla attı

Köyde hazırlandı şampiyon oldu

Buna da şükür..

Haydi Saraçlara

Dönüş  çilesi

Trakya’yı dolaşıyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir