EDİRNE Parçalı Bulutlu 0°C   TEKİRDAĞ Çok Bulutlu 3°C   KIRKLARELİ Çok Bulutlu 0°C   ÇANAKKALE Çok Bulutlu 4°C 

EĞİTİMİN KALEMİ
Özge Özkan
İYİ BİR OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ
17 Aralık 2016 Cumartesi
  / / TÜM YAZILARI » 

İnsan hayatındaki çocukluk serüveninin en önemli dönüm noktalarından biri anaokuluna başlamaktır. Çünkü ev yaşamına ve belirli kişilerle iletişim kurmaya alışmış bir çocuğu düşünürsek; anaokulu onun için hem merak ettiği hem de korktuğu konuların da var olduğu bir noktadır. Çocuğun korkuları endişeleri yeni arkadaş edinme, öğretmeni ile iletişimi, ebeveynden uzaklaşma, eve göre daha kurallı bir ortamla karşılaşma, daha çok sorumluluk sahibi olma gibi korkulardır.

Bu korkuları olan çocukların her biri farklı hayatlardan çevrelerden kültürlerden gelmektedir. Uyum sağlamak onlar için oldukça zor bir süreçtir. Özellikle alt sosyo-ekonomik düzeyden gelen aileler,hayat mücadelesi ile daha çok uğraşırken çocuklarına karşı daha ilgisiz kalmakta ve dolayısıyla da, çocuklarının anaokulu ile ilgili korkularını görememektedir.

Genelde, az önce bahsettiğim standartlara sahip olan ebeveynler anaokulunu bol oyuncakların olduğu ve bol bol oyun oynanan bir yer olarak algılamaktadır. Çocuklarını da okula eğlensinler diye göndermektedirler. Ya da kendileri biraz kafa dinlesin diye, bazıları da işe gittiği için çocuğunu bırakacak kimsesi olmadığından çocuklarını anaokuluna göndermektedir. Neticede bir eğitimsel amaçları yoktur. Yani ebeveyn okul öncesi öğretmeninden ve eğitiminden beklentisizdir. Böyle bir sınıftaki öğretmen için ise her şey çok daha zor ya da çok daha kolaydır. Daha açık bir ifade ile;öğretmen ya  hem aileyi hem de çocukları eğitmek için, bilinçlendirmek için çabalayacaktır;  ya da ekonomiyi, eğitimsizliği mazeret olarak gösterip, sıradan bir eğitim vererek o çocukları yeterince desteklemeyecektir.

Klasik bir söz olacak ama söylemeden edemeyeceğim:

“Öğretmenlik gönül işidir.”

Aynen öyle işte… Vicdan, azim ve sabır olmazsa, öğretmenlik mesleği layıkıyla yerine getirilemez. Uzaktan bakıldığında her öğretmen, kötü bir öğretmen bile olsa, dışarıda iyi bir öğretmen rolüne bürünme eğiliminde bulunur. Çünkü toplum içerisinde saygın bir konumda olmak ister. Bu durumda bazı ebeveynleri yanıltabilir.

Bir okul öncesi öğretmenini gerçekten tanımak istiyorsanız; alanınla ilgili kendisini geliştirmek için neler yaptığını sorgulayın… Belgelerine, sertifikalarına bakın… Ki bunu kendisine sormadan bile günümüz teknoloji çağında, bir öğretmenin sosyal medya hesaplarına bakarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca iyi bir öğretmen sadece okul saatlerinde çocuklara eğitim vermez. İyi bir öğretmen için çocuğun ev yaşamı da çok önemli olduğundan, iyi bir öğretmen aileleri bilinçlendirmek için muhakkak sıkça toplantılar yapar, eve mektup gönderir, bilgi kitapçıkları hazırlar ve benzerlerini yapar; çok çabalar.

Şu bir gerçektir ki; iyi bir okul öncesi öğretmeni çocukların karşısına 0-6 yaşları arasında iken çıkan ve tam çocukların zeka gelişimlerinin %80’ inin tamamlandığı bu zamanda, onların geleceği için en önemli anahtarlardan biridir.

Özge ÖZKAN

Trakya Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Öğrencisi

 

YAZARLAR
Özge Özkan
İYİ BİR OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ
Ayhan Tunca
Neden, ne zaman birlik?
Beyazıt Sansı
TUNCA VE MERİÇ KÖPRÜLERİNDEN S.O.S.
İ. Melih Yurduseven
BEREKET YAĞDI BEREKET…
Cuma Sohbetleri
CEMAATLE NAMAZ KILMANIN FAZİLETLERİ VE ÖNEMi
Kerim YURK
AYAĞIMIZA KURŞUN SIKIYORUZ
Mehmet DENİZ
3600 GÜNDEN KIDEM TAZMİNATINA HAK KAZANIRSINIZ
Enver Şengül
TESCİLLİ 613 ESERE SAHİBİZ
FOTO GALERİ
Edirne 2017'ye nasıl girdi?
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
ÇOK OKUNANLAR

Sosyal yaraya kim parmak basacak?

Feci ölüm

Cumhurbaşkanı'na hakaretten tutuklandı

Tekirdağ’da iğrenç olay

Aynı yerde iki kaza

Onlar artık devlet memuru

Organları hayat kurtardı

Keşif yaparken yakalandı

İş başı yaptı

Talihsizliğin böylesi

Otoban temizlenmiyor

Köylere ulaşılamıyor

“Üzerinden araç geçti”

Telef oldular

Kıyafete ihtiyaçları var

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim


sanalbasin.com üyesidir